Z ostatniej chwili

Treningi w nowym sezonie

Kalendarz imprez

Komunikaty


Gladius KIDSZ naszych galeriiNasza wizytówka


Organizujemy


Turniej Gladius Cup

Stopnie

W TaeKwonDo, podobnie jak w innych sztukach walki, stopień zaawansowania adepta odzwierciedla kolor noszonego przez niego pasa. Rozróżnia się 10 stopni uczniowskich (CUP, kolorowe pasy), które zdobywa się od 10 cup do 1 cup, oraz 9 stopni mistrzowskich (DAN, czarne pasy) począwszy od I Dan a kończąc na IX.

Stopni mistrzowskich jest dziewięć z tego względu, że liczba 9 jest mnożnikiem trójki przez samą siebie, zaś do trójki przywiązuje się na Wschodzie szczególne znaczenie. Starochiński znak, oznaczający liczbę trzy, pisano trzema poziomymi liniami. Górna oznacza niebo, środkowa śmiertelników, dolna niebo. Jest więc odbiciem świata.

Widocznym oznaczeniem stopnia jest czarny pas ze złotymi belkami. Ponadto bluza stroju ćwiczebnego (Doboku) osób posiadających stopnie mistrzowskie jest obszyta na dole paskiem czarnego materiału. Osoby posiadające stopnie od IV Dana wzwyż noszą także czarne lampasy naszyte wzdłuż nogawek spodni oraz rękawów bluzy.

Poszczególne kolory pasów zostały wybrane świadomie i w przeszłości wskazywały na pozycję zajmowaną w społeczeństwie. Każdy z nich ma swoje znaczenie.Chon-ji
Dan-Gun
Do-San
Won-Hyo
Yul-Gok
Joong-Gun
Toi-Gye
Hwa-Rang
Choong-Moo

UWAGI:

  • Egzaminator ma prawo poszerzyć wymagania o elementy występujące w programie nauczania
  • Wymiary desek są znorlmalizowane i wynoszą:
    - dla juniorów 30 x 30 x 1,5 cm
    - dla seniorów 30 x 30 x 2 cm
  • Wszystkie rozbicia kwalifikujące się do technik specjalnych, należy zakończyć w pozycji równowagi
Wszystkie prawa zastrzeżone - Stowarzyszenie Gladius © 2011