Z ostatniej chwili

Treningi w nowym sezonie

Kalendarz imprez

Komunikaty


Gladius KIDSZ naszych galeriiNasza wizytówka


Organizujemy


Turniej Gladius Cup

Historia

W bardzo dawnych czasach, około VI-VII wieku p.n.e.na Półwyspie Koreańskim w królestwach Silla oraz Koguryo znane były jakieś formy sztuki walki za pomocą rąk i nóg. Techniki przypominały Taek Kyon i Soo Bak-Gi. Do ich rozwoju przyczyniła się Hwa-Rang (Kwiat Młodych Zastępów) - organizacja młodych arystokratów, którzy praktykowali naukę walki mieczem, włócznią i łukiem, walkę nogami i rękami oraz ćwiczenia duchowe. Korpusy wojowników Hwarang słynęły z bardzo dobrego wyszkolenia, a także zaciętości i odwagi w bitwach. To ci młodzi ludzie, 16 letni chłopcy czynnie przyczynili się do zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego oraz nadali nowe oblicze sztukom walki. W okresie królestwa Koryo (918-1392 r.) trening Taek Kyon był obowiązkowym elementem edukacji dla wszystkich powyżej szóstego roku życia. Po zmianie dynastii rządzącej na dynastię Yi (1392-1910 r.) oraz towarzyszącej tej zmianie epoce oświecenia przywiązywano mniejszą rolę do walki wręcz. Nastąpił okres niechęci do wszystkiego co militarne. Taek Kyon było ćwiczone w wąskim kręgu śmiałków. Pod koniec panowania dynastii Yi praktycznie zaprzestano uprawiania sztuk walki. Ostateczny cios sztukom walki na Półwyspie Koreańskim dała okupacja wojsk japońskich (1909 ? 1945).

Ponowny rozkwit sztuk walki w Korei nastąpił po zakończeniu II wojny światowej. W 1946 roku utworzona armię Republiki Korei. Do wojska zgłosił się młody podporucznik Choi Hong Hi zwolniony z japońskiego obozu karnego. Rozpoczął on w swojej jednostce nauczanie nowego systemu będącego połączeniem starożytnej sztuki Taek Kyon oraz japońskiego Karate Shotokan. Stworzył to, co świat zna dziś pod nazwą Taekwon-do.

Na podstawie materiałów zebranych przez Piotra Bernata oraz M. Kotowicz

 

NAJWAŻNIEJSZE DATY I WYDARZENIA DOTYCZĄCE
TAEKWONDO

ŚWIAT

15.04.1955 r. - rada złożona z instruktorów, mistrzów i historyków przyjęła zaproponowaną przez generał Choi Hong Hi nazwę Taekwon-do jako określenie uprawianej w Korei sztuki walki wręcz.

22.03.1966 r. - generał Choi Hong Hi IX Dan powołał do życia International Taekwon-do Federation - ITF (Międzynarodowy Federacja Taekwon-do). Pomogło to w propagowaniu tej sztuki na całym świecie. Obecna siedziba znajduje się w Wiedniu. Po śmierci w 2002 roku generała Choi Hong Hi sama organizacja ITF rozpadła się na trzy odłamy.

28.05.1973 r. - inicjatywy prezydenta Koreańskiego Zwiazku Taekwon-do Un Yong Kima IX Dan w Seulu powstaje Światowa Federacja Taekwondo (World Taekwond-do Federation ? WTF). Obecna siedziba znajduje się w Seulu.

1989 r. ? ITF opuszcza Wielki Mistrz Park Jung Tae VIII Dan. Zakłada własną niezależną federację Unitek International Taekwo-do Federation ? UITF, która wkrótce zmienia nazwę na Global Taekwon-do Federation ? GAF. Siedziba znajduje się w Kanadzie.

13.11.1993 r. ? z nieformalnego ruchu skupiającego niezależne organizacje Taekwon-do powstaje Taekwon-Do International ? TI. Federacja ta organizuje Otwarte Mistrzostwa Świata, na których zmierzyć się mogą zawodnicy wszystkich odmian Taekwon-do. Na jej czele staje Dave Oliver VI Dan. Siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii

POLSKA

W Polsce Taekwon-do pojawiło się w II połowie lat 70. W następnej dekadzie dokonał się całkowity podział na organizację ITF i WTF. Na początku lat 90. powstały istniejące do dziś:

- Polski Związki Taekwon-do ITF
- Polski Związek Taekwondo Sportowego WTF

W 1993 roku powstała Polska Unia Taekwon-do. Jej prezesem został Piotr Gąsior. Pierwotnie reprezentowała ona w naszym kraju GTF, lecz z czasem nawiązała również kontakty z Tae Kwon Do International oraz innymi (ATF, ETF, WFCTO, odłamy ITF, ICTF). Ideą PUT jest popularyzacja koreańskiej sztuki walki oraz organizacja rozgrywek sportowych, w których zmierzyć się mogą reprezentanci różnych odmian Taekwondo.

Wszystkie prawa zastrzeżone - Stowarzyszenie Gladius © 2011