Z ostatniej chwili

Treningi w nowym sezonie

Kalendarz imprez

Komunikaty


Gladius KIDSZ naszych galeriiNasza wizytówka


Organizujemy


Turniej Gladius Cup

Historia

Ojczyzną kickboxingu jest USA - kraj, w którym ludzie starają się zarobić na wszystkim, co się da. Na pomysł czerpania zysków, a jednocześnie złagodzenia konfliktów (po rozpadzie karate na kilka stylów, powstał spór, który trwa do dzisiaj) wpadł były karateka Mike Anderson. Połączył kopnięcia karate z boksem. Musiał także stworzyć nowe reguły walki do nowo powstałego sportu. Nowy sport był bardzo atrakcyjny, pozwalał bowiem na uderzanie z całej siły nawet w głowę, w związku z tym zaistniała potrzeba wprowadzenia jakichkolwiek ochraniaczy. Pierwsze zawody w kickboxingu odbyły się w lutym 1968 roku.

Organizatorem był Jim Harrison. Były to pierwsze oficjalne zawody, w których dozwolono na "full contact" czyli uderzanie z całej siły zarówno rękami jak i nogami. Nowy sport dla odróżnienia od tradycyjnego karate został określony mianem "amerykańskie karate". Do zawodów przystąpiło sześciu zawodników: Joe Lewis, Skipper Mullins, J. Pat Burleson, Bob Wall, David Moon i Fred Wren. Zawody wygrał Joe Lewis, jego nagrodą była suma w postaci...jednego symbolicznego dolara. "Amerykańskie karate" zostało przyjęte przez społeczeństwo. Jednak Anderson nie miał wystarczających środków finansowych, aby samemu móc działać, przyjął do spółki bogate małżeństwo państwa Quines. Powstała organizacja o nazwie "Proffesional Karate Association". Zorganizowany w 1970 roku w Kalifornii w "Long Beach Arena" pojedynek między Joe Lewisem, a Gregiem Bainesem wzbudził potężne zainteresowanie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Pojedynek ten można określić mianem "narodzin kickboxingu".

We wrześniu 1974 roku zorganizowano w Los Angeles pierwsze mistrzostwa świata w kickboxingu. W zawodach mogli brać udział przedstawiciele różnych stylów walki. Impreza odniosła ogromny sukces. Jednak, jak zawsze w różnych sytuacjach, zrodził się konflikt. Państwo Quines okazali się złymi wspólnikami, niejednokrotnie oszukując swoich zawodników. Anderson pod wpływem złości zerwał swoje kontakty ze "wspólnikami" oraz odsprzedał im swoje akcje za jednego symbolicznego dolara. We wszystkich amerykańskich szkołach karate zaczęto modernizować treningi, starając się je dostosować do zasad wymyślonych przez Andersona. W połowie lat 80-tych kickboxing znalazł się na 7 miejscu najpopularniejszych sportów w USA.

Wszystkie prawa zastrzeżone - Stowarzyszenie Gladius © 2011